Ekonomi

Sarıgöl’de bağlar tülle korunuyor

MANİSA’nın Sarıgöl ilçesinde özellikle son günlerde etkili olan dolu ve sağanak yağış nedeniyle üreticiler, ürünlerinin zarar görmemesi için bağların üzerine gerdikleri tüllerle önlem almaya başladı. Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, “Bu yıl Sarıgöl’de 500 ila 1000 dönüm bağı olanlar doluya karşı önlem almak için tül sistemine geçiş yaptı. Dolu için kesin tahlil var.”

Sarıgöl ilçesinde özellikle son günlerde etkili olan dolu ve sağanak yağış nedeniyle üreticiler, işyerlerinin zarar görmemesi için bağların üzerine gerdikleri tüllerle önlem almaya başladı. Tül sistemi ile doluya karşı korunacak olan bağlarda, önce örtü için demir taban hazırlığı tamamlanır, ardından 2 ve 7 yıl ömürlü dolu tül örtüleri bağlar üzerine yerleştirilir. Konuyla ilgili bilgi veren Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, tam tül sistemi için devlet temeli sağlanması gerektiğini söyledi. Ülgen, tam tül sisteminin maliyetli olduğunu ve devlet desteği sağlanırsa birçok üreticinin bu sistemi bağlarına takabileceğini belirtti.

NİHAİ ÇÖZÜM Sarıgöl’de bu yıl bin dönümlük bağda dolu tülü sisteminin hayata geçirildiğini kaydeden Ülgen, kullanım ömrü 2 ila 7 yıl arasında olan dolu tülü sisteminin dolu tülünden korunmada kesin çözüm olduğunu sözlerine ekledi. Sarıgöl’de 113 bin dönümlük alanda dünyaca ünlü çekirdeksiz Sultani üzümünün yetiştirildiğini hatırlatan Ülgen, tam tül sistemi sayesinde verim kaybının önüne geçileceğini söyledi.

Sarıgöllü üzüm üreticisi Emin Çepel, bu yıl 11 dönümlük alanda tam tül sistemi uygulandığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu