Ekonomi

Küresel piyasalarda kaygılı hava

Fed’in Wall Street endekslerindeki faiz artırımlarının zirveye yaklaştığı ve bankacılık geriliminin azalmaya devam edeceği beklentileriyle Çarşamba günü yaşanan ralli Asya’da etkisini sürdüremedi.

S&P 500 endeksi yüzde 1,42 yükselişle kapatırken, Nasdaq 100 yüzde 1,9 yükselerek Aralık ayı bazına göre yüzde 20 yükseldi ve boğa piyasasına girdi. ABD vadeli işlem endeksleri yeni işlem gününde düşüyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi de iki günlük yükselişin ardından değer kaybediyor.

Bloomberg Dolar Endeksi Çarşamba günü %0,22 artışla kapattıktan sonra bu sabah yatay seyrediyor.

“FDIC maliyeti büyük bankalara yüklemek istiyor”

Bloomberg’in konuya yakın kaynaklardan edindiği bilgilere göre, banka iflasları nedeniyle yaklaşık 23 milyar dolarlık bir maliyetle karşı karşıya kalan ABD’li Federal Deposit Insurance Corp-FDIC, normalden daha yüksek bir meblağ koymaya çalışıyor. bu yük ülkenin en büyük bankalarının sırtında. takdir ediyor.

FDIC, Mayıs ayında Silikon Vadisi Bankası ve İmza Bankası iflaslarının ardından 128 milyar dolarlık mevduat sigortası fonunu desteklemek için sektöre “özel bir değerlendirme” teklif edeceğini duyurdu. Küçük bankaları korumaya yönelik siyasi baskıyla FDIC, bankaların ödeyeceği maliyetleri belirlemede özgür olduğunu söyledi.

Kaynaklar, yetkililerin maliyetin önemli bir bölümünü büyük bankalara yüklemek ve küçük bankalar üzerindeki baskıyı sona erdirmek istediğini belirtti. Bu, halihazırda milyarlarca dolarlık faturalarla karşı karşıya olan Bank of America Corp.’tan JPMorgan Chase & Co. ve Wells Fargo & Co. bankaları daha da fazlasını ödemek zorunda kalabilir.

Haberin yayımlanmasının ardından 50 bankanın payını takip eden KBW Bölgesel Bankacılık Endeksi kayıplarını silerek günü yüzde 0,6 artışla kapatırken, büyük ölçekli bankaların hisseleri kârlarının bir kısmını geri verdi ancak günü geniş kapsamlı piyasa rallisinin pekiştirmesiyle kapatmayı başardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu