Haber

Ebabil kuşu Sivas’ta yaralı bulundu

Ebabil kuşu Sivas’ta yaralı bulundu

SİVAS – Sivas’ta yaralı olarak bulunan Ebabil kuşu duyarlı vatandaşlar tarafından tedavi edilerek Doğa Koruma ve Milli Parklar ekiplerine teslim edildi.

Sivas’ın Şarkışla İlçesi’nde Ahmet Turan Alpayar isimli vatandaş sokakta yürürken yerde hareketsiz duran kuş gördü. Kuşa yaklaştığında kanadı yaralı bir Ebabil kuşu olduğunu anlayan Alpayar, kuşu ölüme terk etmek istemedi. Yanındaki kuşu tedavi edilmek üzere veterinere götüren Alpayar, Doğa Savunma ve Milli Parklar ekiplerini arayarak kuş hakkında bilgi verdi. Şarkışla ilçesine gelen DKMP ekipleri, kuşu genel tedavisinin ardından doğaya salmak için teslim aldı.

“Kanat Yaralı”

Ahmet Turan Alpayar, ebabil kuşunun kanadından yaralandığını belirterek, “Böyle bir kuşu 4 yıl önce bulduk. Bugün bulduğumuz Ebabil kuşu kadar yaralı değildi. Kendimiz tedavi edip doğaya saldık. Milli Parkları aradık, gelip tedavi olacaklar” dedi.

“Doğaya getirilecek”

Kuşu tedavi eden veteriner, kuşun DKMP ekipleri tarafından ilgilenilip besleneceğini ve kuşun doğaya bırakılacağını söyledi. Beslendikten ve sağlıklarına kavuştuktan sonra onları doğaya geri kazandıracaklar” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu