Haber

Çayırova’da ‘Geçici Barınma Alanı’ çalışması başladı

KOCAELİ (İGFA) – Çayırova’da afet sonrası sürecin yönetimine ilişkin önemli bir çalışma yürütülüyor. Çayırova Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi ve ekibi, Çağdaşkent rekreasyon alanı içerisinde ‘Geçici Barınma Alanı’ oluşturmak için düğmeye bastı.

Başkan Çiftçi göreve geldikten hemen sonra ilçe genelinde toplanma alanları oluşturmak için çalışmalara başladı ve ilçede 75 nokta deprem toplanma alanı olarak belirlendi.

Belirlenen 75 alandan 15’i ‘Geçici Barınma Alanı’ olarak planlandı. Bu kapsamda Çağdaşkent Rekreasyon Alanı’nda belirlenen nokta pilot uygulama olarak ‘Geçici Barınma Merkezi’ olarak şekillendiriliyor. Çalışmaların başladığı alanda inşa edilecek doğa dostu ve portatif konteyner yapısında tuvalet, duş alanları, depo ve çamaşırhane yer alacak. ‘Geçici Barınma Merkezi’nde su ve kanalizasyon sistemi hazırlanarak Çayırovalı vatandaşların afet sonrası dönemde ihtiyaçlarının aksamadan karşılanması amaçlanıyor.

BAŞKAN ÇİFTÇİ BİLGİ ALDI

Bugün belediye başkan yardımcıları ve birim yöneticileriyle birlikte proje alanını gezen Önder Çiftçi, yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı. ‘Geçici Barınma Alanı’ ile ilgili açıklama yapan Önder Çiftçi, şunları söyledi; “Afetlerin şiddetli olduğu bir bölgedeyiz. Bu bağlamda son dönemde yaşadığımız şoklar bazı deneyimler kazanmamızı sağladı. Özellikle afet yönetiminde çalışmalar afet öncesinde, sırasında ve sonrasında yapılması gerekenler olarak gruplandırılmaktadır. Afet sonrasında derhal toplanma ve barınma alanlarının oluşturulması ve insan hayatının korunması için gerekli tüm adımların atılması esastır.

Çayırova ve Kocaeli olarak birinci derece deprem kuşağındayız ve olası bir afet sonrası süreci yönetmek için toplanma ve barınma alanı oluşturmaya başladık. Çağdaşkent Rekreasyon Alanı’nda uygun bir noktada hem toplanma alanı hem de barınma alanı projelerimizi hazırladık ve bugün itibarıyla uygulama çalışmalarımızı yürütmeye başladık. Uygulama çalışmaları aşamalı olarak gerçekleştirilecek olup, olası bir afet durumunda afet sonrası sürecin hızlı yönetilebilmesi amacıyla vatandaşlarımızın hizmetine sunulacaktır.

haber-suruc.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu