Haber

Bu binaya ‘hasar yok’ raporu verildi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, ilgili meslek kuruluşları ve gönüllülerin katılımıyla depremden etkilenen 10 ilde hasar tespit çalışmalarına başladı. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, bugüne kadar 481 bin 865 binada yer alan 2 milyon 196 bin 88 bağımsız birimde hasar tespit çalışması yapıldı. Yürütülen çalışmalar kapsamında 61 bin 722 binada yer alan 263 bin 800 bağımsız birimin ağır hasar gördüğü ve yıkılarak acilen yıkılması gerektiği belirlendi. 13 bin 917 binada 86 bin 673 bağımsız ünitenin orta hasarlı, 121 bin 515 binada 749 bin 654 bağımsız ünitenin hafif hasarlı, 229 bin 23 binada 915 bin 723 bağımsız ünitenin hasarsız olduğu belirlendi.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, depremin ağır hasara yol açtığı Hatay’ın Samandağ ilçesine bağlı Atatürk Mahallesi’ndeki 5 katlı binanın çökme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu ancak Hasar Sonucunda olduğu belirtildi. Bakanlığın Değerlendirme Soruşturma ve İtiraz Süreçlerine “Hasar Yok” raporu verildi. Apartmanda oturan Fuat Açıkgül, 5 katlı binanın ön cephesinin tamamen yıkıldığını ve tüm katlarda geniş çatlaklar oluştuğunu, binanın her an çökme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtti. Açıkgül, bu durum nedeniyle tüm apartman sakinlerinin dondurucu soğuğa rağmen dışarıda kurulan çadırlarda kaldığını belirtti.

‘DIŞARIDAN GÖRÜNDÜ, ‘HASARLI’ OLDU

Bakanlığın kararlılığı ve raporu karşısında hayrete düştüklerini ifade eden Açıkgül, rapora itiraz edeceklerini söyledi. 4 gün önce gelen ekiplerin binaya girmeden tespit yaptıklarına işaret eden Açıkgül, şu tepkiyi verdi: “Sığınacak yerimiz yok, ısınma sorunumuz var. İnsanlar kendi imkanlarıyla derme çatma çadırlar kurmaya çalışıyor. Bütün mahalle böyle yaşıyor. Hasar tespiti için geldiler evin içi bile bakılmadı. Sadece dışarıdan bakıldı ve ‘hasar yok’ bilgisi verildi. Bu karara bugün itiraz edeceğiz. Tek talebimiz her insanın en doğal hakkı olan barınma hakkının tanınmasıdır.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu