Haber

prof. Çenesiz: Hayvanları deprem erken uyarısı olarak kullanmak mümkün değil

SAMSUN Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Veteriner Fakültesi Üyesi Prof. Dr. Metin Çenesiz, hayvanların sarsıntıyı önceden algıladıkları tezinin bilimsel bir dayanağı olmadığını söyledi. prof. Çenesiz, “Hayvanların davranışlarını erken bir uyaran olarak kullanmak günümüz biliminde mümkün değil. Elbette deprem anında farklı davranışlar sergiliyorlar. Tıpkı insanlarda olduğu gibi. Onlar da paniğe kapılır, korkar ve endişelenirler” dedi.

OMÜ Veteriner Fakültesi Veteriner Fizyolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Çenesiz, hayvanların sallanmayı önceden hissettikleri tezinin bilimsel bir dayanağı olmadığını kaydetti. Pek çok kişi ‘Depremi önceden bilebilir miyiz?’ Hayvan davranışları sorusunu merak ettiğini hatırlatan Prof. çok daha üst seviyededirler.Bu nedenle depremden hemen önce meydana gelebilecek koku, titreşim veya ses değişikliğini.Bir süre önce algılayabilirler. Ancak davranış değişikliklerinin tek sebebinin bunlar olduğunu söylemek şu an için pek mümkün değil” dedi.

HAYVANLAR DEPREMDE PANİK, KOKU OLABİLİR’ Dr. “Tıpkı insanlarda olduğu gibi. Onlar da paniğe kapılır, korkar, endişelenirler. Bu yüzden farklı davranabilirler. Bunu varsayabileceğimizi, öngörebileceğimizi, hissedebileceğimizi ve dolayısıyla farklı davranışlar sergileyebileceğimizi söylemek mevcut bilimsel verilerle mümkün değil.” Önümüzdeki yıllarda üzerinde çalışılabilir ancak şu anda bunu söylemek bizim için çok zor.” Çinsiz dedi ki:

“Narkotik ve arama kurtarma köpekleri birçok birimde kullanılmaktadır. Bunlar özel eğitimli köpeklerdir. Farklı merkezlerde de bu eğitimler yapılabilmektedir. Köpeklerin işitme ve koku alma duyuları çok gelişmiştir. Altında olanlar için mümkündür.” kalp atışını veya küçük sesleri duymak ve yaralılara ulaşmak için enkaz. Bu uzun ve özel bir eğitim gerektirir. Bu eğitimler sayesinde hayvanları kullanabiliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu