Haber

Keçiören’de Zehirlenme Olayında Ölçüm Çalışmaları Sürüyor

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer Tehdit (KBRN) ekipleri, Ankara’nın Keçiören ilçesinde bir apartmanda meydana gelen zehirlenme olayıyla ilgili olarak apartmandaki kimyasal oran ile ilgili ölçüm çalışmaları yapıyor.

Keçiören’de dün bir apartman dairesinde 2 kişinin hayatını kaybettiği, biri ağır 10 kişinin etkilendiği insektisit zehirlenmesi olayında güvenlik, sağlık ve AFAD ekiplerinin çalışmaları sürüyor.

AFAD bünyesinde bulunan KBRN grupları, tamamen boşaltılan apartmanda zehirlenme oranını belirlemek için cihazlarla ölçüm yaptı.

Özel kıyafet ve ekipmanlarla daireye giren gruplar, ölçüm yaptıktan sonra binanın bulunduğu alandan ayrıldı. Apartmandaki kimyasal oranın halen çok yüksek olması nedeniyle ölçüm çalışmalarının bir süre daha devam edeceği öğrenildi.

KBRN ekiplerinin sağlık sorunu yaşama riskine karşı Sağlık Bakanlığı Ulusal Medikal Kurtarma Grupları (UMKE) ve polis ekipleri de bölgede hazır bulundu.

Apartmandaki kuşu kurtarmak için itfaiye ekipleri devreye girdi

Sağlık ekipleri, zehirlenme olayının meydana geldiği apartmanın en üst katındaki kafeste yaşayan bir kuş olduğunu fark etti. Daha sonra bölgeye itfaiye çağrıldı.

Apartmandan itfaiye ekipleri, dışarıdan itfaiye aracının merdiveni ile kuşun bulunduğu kata ulaştı. İtfaiyenin müdahalesi sırasında kuş açık teras penceresinden kaçtı.

Olayın tarihi

16 Haziran 2023’te Keçiören ilçesinde bir apartmanda oturan ailenin baş dönmesi, mide bulantısı, kusma ve karın ağrısı şikayetleri ile sağlık ekiplerine sevk edildi.

2 kişinin yaşamını yitirdiği olayda, polis, AFAD, UMKE, SAKOM ve GAMER gruplarının çalışmalarının ardından zehirlenme belirtileri gösteren 1’i ağır 10 kişi hastanelerde tedavi altına alındı.

haber-adapazari.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu