Haber

‘Kahve’nin yapışık parmakları operasyonla ayrıldı

ADANA’da güzellik uzmanı Fatoş Karaarslan’ın yapışık parmakları (sindaktili) olan 2 aylık chihuahua cinsi ‘Kahve’, 30 dakikalık ameliyattan sonra sağlığına kavuştu.

İl merkezinde hoşluk uzmanı olarak çalışan Fatoş Karaarslan, 2 ay önce sağ ön ayak parmağı doğuştan yapışık olan 10 günlük Chihuahua cinsi köpeği sahiplendi. ‘Kahve’ adını verdiği köpeğinin ayağındaki sağlık sorununu araştıran Karaarslan, sindaktili (yapışık parmak) hastalığı olduğunu öğrendi. Veteriner kliniğine giden Karaarslan, köpeğinin yapışık parmaklarının ameliyatla düzeltilebileceğini öğrendi ancak yaşı küçük olduğu için ameliyatı erteledi. Karaarslan, köpeği Kahve’nin 2 aylık olmasının ardından tekrar Veteriner Hekim Mete Betin’in muayenehanesine geldi. Burada yapılan ameliyatla Kahve’nin sağ ayağındaki yapışık parmaklar birbirinden ayrıldı.

Ameliyatı gerçekleştiren Veteriner Hekim Mete Betin, halk arasında yapışık parmak olarak bilinen sindaktili hastalığının genellikle insan ve hayvanlarda erkek cinsiyette görüldüğünü söyledi. Betin, “Çünkü Y kromozomunun yanlış genetik aktarımı sonucu ortaya çıkıyor. Literatürde 2 binde 1 olasılığı olan bir hastalık olmasına rağmen Türkiye’de neredeyse milyonda bir oranında görülüyor. Ölümcül bir hastalık değil. Küçük bir estetik ameliyatla can dostlarımız normal hayatlarına devam edebiliyorlar.Kahve’nin yapışık parmaklarını ameliyatla ayırdık ve sağlıklarına kavuşturduk. Tedavi edilmedikleri takdirde yürümede topallama, koşarken ağrı, sağlıklı ayaklarda aşırı yüklenmeden kas sisteminde yaralanma gibi sorunlara yol açarak yaşam kalitelerini düşürebilir” dedi.

Fatoş Karaarslan ise köpeği Kahve’nin sağlığına kavuşacağı için çok mutlu olduğunu belirtti. “Memnuniyeti ve iyiliği için bu ameliyatı olmaya karar verdik. Bu tür durumlarla çok ender de olsa karşılaşılabiliyor” dedi.

cathaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu