Ekonomi

EYT’de büyük gün! Gözler TBMM’ye çevrildi, işte tüm detaylar

Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin ardından 11 ilde yaşanan yıkım ve milletvekillerinin deprem bölgesinde olması nedeniyle TBMM’deki çalışmalara ara verildi.

BUGÜN GÖRÜŞECEĞİZ

Türkiye Büyük Millet Meclisi, asrın felaketi nedeniyle ara verdiği çalışmalarına bugün kaldığı yerden devam edecektir. Genel Kurul’da öncelikle emeklilik yaşına ilişkin teklif görüşülecek. Milyonlarca kişinin merakla beklediği EYT teklifi hafta içinde yasalaşacak.

İLK MAAŞ NİSAN AYINDA OLABİLİR

Teklifte herhangi bir rastgele değişiklik öngörülmemektedir. Buna göre 8 Eylül 1999 ve öncesinde işe başlayanlar emekli olabilecek. Emeklilikte yaş sınırı olmayacak. Başvurular yasanın yürürlüğe girmesinden sonra alınacaktır. İlk maaşların Nisan ayında hesaplara yatırılması planlanıyor.

“NİHAYET ÇARŞAMBA GÜNÜ GENEL KURUL’DA BİTİRİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

AK Parti Kümelenme Başkan Yardımcısı Mustafa Elitaş da dün Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, sarsıntı nedeniyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin verdiği göreve yarın başlayacağını bildirdi. Elitaş, EYT düzenlemesinin gündemin ilk sıralarında yer aldığını belirtti.

Elitaş, “Siyasi parti kümeleri ve kamuoyu ile de paylaştığımız gibi ilk gündemimiz EYT’ye ilişkin düzenleme olacak. Siyasi parti kümeleri kanun teklifi komisyonda görüşülürken bazı grup başkan yardımcılarımız şunları söyledi: ‘Bu yasa teklifini iki saat içinde Genel Kurul’dan geçireceğiz’ Dört maddelik yasa teklifi uygunsa siyasi parti grupları uygun görürse salı günü inşallah bitirebiliriz. 15’te Genel Kurul başlayacak grup önerisi yaparak öne çıkaracağız.dört beş kişi grup önerisi yaparsa onların görüşme süresi de 2 saat sürer 12-13 saatlik bir süre sabah biter sonra ben Sanırım çarşamba günü yapılacak Genel Kurul’da sona erecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu