Haber

Bakan Akar: Suriyelilerin onurlu bir şekilde geri dönmesi amacını paylaştık

MİLLİ Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye, Rusya, Suriye ve İran’ın savunma bakanları ile istihbarat başkanları arasında Moskova’da düzenlenen ‘dörtlü görüşme’ ile ilgili olarak, “Suriyeli kardeşlerimizin Suriye’de ağırlanmasını sağlamayı amaçladığımızı paylaştık. ülkemiz gönüllü, güvenli ve onurlu bir şekilde evlerine ve topraklarına dönsün.” dedi.

Bakan Akar ve MİT Başkanı Hakan Fidan, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Suriye Savunma Bakanı Korgeneral Ali Mahmud Abbas, İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Muhammed Reza Ashtiani ile Rusya, İran ve Suriye istihbarat liderleri. da geldi. Görüşmenin ardından Bakan Akar, Vnukova Havalimanı’ndaki görüşmeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Çeşitli konularda görüş alışverişinde bulunduklarını ifade eden Akar, “Muhataplarımızın görüş ve değerlendirmelerini dinledik, görüş ve değerlendirmelerimizi detaylı bir şekilde aktarma fırsatı bulduk. Her zaman söylediğimiz gibi Suriye’nin egemenlik haklarına ve topraklarına saygılıyız. Bütünlük ve Suriye’de olmamızın tek sebebi budur.Orada bulunan terör örgütleri PKK/YPG/PYD ve DEAŞ başta olmak üzere teröristlerle mücadele etmek olduğunu, teröristleri etkisiz hale getirme çabalarımızı sürdüreceğimizi vurguladık ve Bu sadece bizim için değil, Suriye’nin bütünlüğü için de değerlidir.”

Bir diğer amaçlarının da Suriye’den Türkiye’ye olası yeni bir mülteci akınını önlemek olduğunu ifade eden Bakan Akar, “Çalışmalarımızla mümkün olduğunca Suriye’de olumlu ve istikrarlı bir ortamı sağlayacak, kuralları belirleyerek Suriyeli kardeşlerimiz istekli, inançlı ve saygıdeğerdir” diye konuştu. Suriye sorununun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2254 sayılı Kararı çerçevesinde kapsayıcı ve bütüncül bir yaklaşımla çözülmesi gerektiğini muhataplarımıza ifade ettik. Değerli katkılar sağlandı. Bölgeye barış, istikrar ve huzurun getirilmesi için bu çabalara ihtiyaç olduğu konusunda taraflarla mutabık kaldık. Önümüzdeki günlerde bunun devamını konuştuk” dedi.

Akar, “İster Türkiye’de ister Suriye’de bir arada olduğumuz Suriyeli kardeşlerimiz var. Bunları aleyhlerinde hiçbir şekilde konuşmamız için bir sebep yok. Ortalığı ayağa kaldıracak bir karar almamız söz konusu değil. Bunu herkes bilmeli ve ona göre hareket etmelidir.Bizim o günden bu yana bu konuda çok net ve net bir politikamız var.Ülkemizin güvenliğini sağlamak için terör belasından bir an önce kurtulmaya çalışıyoruz. Sınırlar ve vatandaşlar ile bölgeye barış, istikrar ve huzurun getirilmesi için devam edeceğiz.Bu toplantının bundan sonraki faaliyetlere, bölgede barış ve istikrara önemli katkılar sağlayacağını takdir ediyoruz.Görüşmeyi olumlu tamamladık. atmosfer ve Moskova’dan ayrılıyoruz.”

refahiye-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu